• ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
להצעה משתלמת
להצעה משתלמת
שלח פרטים

סוגי שטיחים

בפרס, באפגניסטן, בטורקיה ובאזור הקווקז, אזורים שהשכילו לפתח תרבות ואמנות שלמה של אריגת סוגי שטיחים אוריינטליים נמצא את תולדות אריגת השטיחים האוריינטליים, כשהעיטורים והדוגמאות שלהם לקוחים מהמסורת העממית של עושה השטיח. לא פעם נוכל לראות בעיצוב הדוגמאות שייצר האורג את מצבו הכלכלי והנפשי. השטיחים האוריינטליים נחשבים ליצירת אמנות ואף משתבחים ונעשים יפים יותר ככל שעובר הזמן, בדומה לפרקט מעץ מלא שגם הוא נשמר לאורך זמן ויופיו משתבח עם השנים בעקבות איכותו היוקרתית הם משופעים באינספור צבעים, צורות, דוגמאות וסגנונות ולכן סיווגם נעשה על פי ארץ שבהם נעשו ועל-פי חלוקה משנית של אזור האריגה כמו עיר, כפר או שבטים נוודים.

סוגי שטיחיםהיסטורית שטיחים קווקזים

שטיחים קווקזים הם סוגי שטיחים שמוצאם מאזור הקווקז, מעוטרים במוטיבים קטנים וצפופים יחסית, המגיעים בדמות סמלי מדליונים, כוכבים ומעוינים. הצבעים הבולטים הם חמים וראשוניים - רקע כחול או אדום, או רקע בהיר של צהוב, חום בהיר ותכלת. לצד אלו, נטווים גם שטיחים קווקזים עם מרווח גדול יותר בין המוטיבים, או עם צבע אחד דומיננטי אחד. לסוגי שטיחים אלו פלומה רכה וארוכה.

היסטורית סוגי שטיחים פרסיים

שטיחים פרסיים מקבלים השראה מהשטיחים שהיו מייצרים בעבר לשרי המלוכה בפרס, ולכן מעוטרים לרוב בציורי מסגדים, עיטורי פרחים, אגרטלים, מדליונים, עץ החיים, ערבסקות, בעלי חיים, עלים ועוד. הם נארגים בעיקר בצבעי בז', אדום, כחול כהה, ירוק בקבוק וצהוב.

צמר מהגז הראשון משפחת השטיחים הפרסיים הינה עולם ומלואו. אותה משפחה כוללת בתוכה מגוון עשיר ורחב של סגנונות ודגמים:

  • שטיחי קאשן שטיחים קלאסיים עם מסורת אריגה של מאות שנים. הם מעוטרים בדוגמאות מדליון ונארגים בצפיפות בצמר משובח ובגוונים בהירים.
  • שטיחי קום מיוצרים בעיר הקדושה לאיסלאם השיעי, קום, ומעוטרים בציורים המתארים סצנות מההיסטוריה המזרחית. פעמים רבות שזורים בהם חוטי משי.
  • שטיחי טהרן בבירת פרס נהגו לארוג שטיחים לבתי המלוכה בדוגמאות ייחודיות ולפי עיצוב ספציפי של מיטב האמנים, ולכן הם נודעים באיכותם הגבוהה.
  • שטיחי טבריז שזורים בחוטי משי ומופיעים בשלל דוגמאות דגים.
  • שטיחי איספהן מאופיינים בקשרים צפופים ואיכותיים של צמר על חוטי משי.

ייצור שטיחים פרסיים

ייצורם של השטיחים הפרסיים עובר מאב לבן מזה דורות. בתחילה בוחרים את סוג הצמר המתאים למלאכת האריגה, כאשר הצמר המועדף הוא 'קורק' - צמר הגז הראשון של הטלאים, הנהנה מגמישות ומגע נעים. בשלב הבא צובעים את הצמר בצבעים המופקים ממקורות שונים. בקטגוריית הצבעים מהצומח ניתן למצוא את האדום המופק משורש צמח המדר, הצבע הצהוב המופק מזעפרן והצבע החום מופק מקליפת אגוז. הצבעים המינרליים מופקים בתהליכים כימיים. הצבע הירוק למשל, מופק בתהליך כימי בין נחושת לחומצה גופרתית. בצבעים מהחי, הצבע האדום העז מופק מביצי תולעת זעירה ועגולה. לאחר בחירת הצבע מתחיל שלב עיצוב הדוגמאות, כאשר כל אחת מהן מאפיינת את הלכי הרוח של השבט, הכפר והאזור בו נארג השטיח. בתחילה מצוירת הדוגמה על נייר מילימטרי ונצבעת בצבעים שונים. לאחר מכן מתורגם הדגם לשפת קיר של הטווים הנקראת TALIM , הדגם המורה לטווים את הדוגמא שאמורה להיווצר בעקבות האריגה.

שטיחים הודיים

שטיחים הודיים מאופיינים בשימוש בחוטי משי ובשלל דוגמאות פרחוניות. סוגי שטיחים אלו הם בעלי מסורת עתיקת יומין של כ- 300-400 שנה. המפורסמים והיקרים מבניהם הם שטיחי אגרה המושפעים בדוגמאות פרסיות. כיום רוב השטיחים החדשים של הודו הם חיקויים לדוגמאות השטיחים הפרסיים והם נפוצים בעיקר בחבל קשמיר.

סוגי שטיחים מגוונים אצל ששון

 

שטיחי עור

החנויות השונות לעיצוב הבית קובעות כי שטיחי עור משולבים במתכת לצד סוגי השטיחים האוריינטליים-מסורתיים והאמנים היחידניים הם הטרנדים החדשים והמובילים בממלכת השטיחים. הלהיט החם הם שטיחי עור לצידם, פופולריים גם שטיחי הצמר הטהור, המשלבים מוטיבים שבטיים ונשלטים בצבעי אדום, כחול, חום וכתום. עוד מוצעים השנה שטיחי קילים מסיבי צמר ומשי באריגה שטוחה ודקה, כמו גם שטיחי PATCHWORK ושטיחי סוף.

קראו עוד: תיקון שטיחים
קראו עוד: שטיחים במבצע